Науката обяснява как приствието на бащата влияе на израстването и развитието на хлапето
Баща и син се забавляват. Снимка: Shutterstock
Бащата, естествено, е нещо повече от донор на сперма. Без да подценяваме този важен и универсален компонент: неговата генетична информация. Затова е важно да знаете, още преди да решите да имате дете, дали във фамилията му няма наследствени болести. И ако се притеснявате , е добре да се консултирате със специалист по медицинска генетика.
Напоследък обаче се говори не само за гените, но е за епигенетиката – за тези промени във функционирането на гените, които са причинени от начина на живот, околната среда и други външни фактори. И тук таткото има мощно участие.
Преди беше обичайно отговорността за генетичните дефекти, предавани на децата, да се прехвърля изцяло на майката. Нови изследвания обаче показват, че възрастта на бащата, животът, който е водил преди зачеването, също оказват силно влияние не само върху здравето на детето, но и върху неговата съдба.
„Ефектът на бащата“ - този термин крие всички “бонуси“ на присъствието на бащата в живота на децата.
„Достатъчно е татко и децата да прекарват минимум време заедно, за да се прояви този ефект. Дори гледането на телевизия с татко може да бъде от голямо значение за едно дете“, казва Пол Амато, специалист по отношенията между деца и родители от Пенсилванския държавен университет (САЩ).
Дете играе с татко си. Снимка: Shutterstock
Фактът, че за развитието на детето е необходим любящ и грижовен баща, не е приумица или мит, а напълно обективен и документиран феномен. Въпреки че повечето изследвания върху родителството все още се фокусират върху ролята на майката, през последните години науката изследва ролята на добрия, съпричастен на възпитанието баща.
Едно проучване показа, че децата, чийто баща участва активно в живота им, имат по-малък риск да тръгнат по грешен път (да се провалят в училище, да отидат в затвора) в сравнение с връстници, чийто баща е постоянно далеч от дома или не е вкъщи.
Тези, които имат близки отношения с баща си, не се стремят да започнат рано сексуални отношения и като цяло избягват рисковото поведение, за разлика от техните връстници, които растат без баща.
И когато поддържат приятелски отношения с бащата, животът им е по-успешен. В живота си по-късно те получават добре платена работа и създават силно семейство.
Освен това децата, чиито бащи са отговорни и съпричастни към възпитанието, имат по-високи IQ нива на тригодишна възраст и срещат по-малко психологически проблеми през целия си живот.
За щастие съвременните бащи сами се стремят да участват активно в родителството.
Това обаче не винаги е било така. Промяната на гледните точки за бащинството е напълно нов феномен.
До 60-те и 70-те години на миналия век бащите практически не присъстват на ражданията и не участват в грижите за бебето.
Смятало се, че бащите са необходими и се вкючват от време на време, за да научат детето да ходи, да кара колело и да плува. А цялата суматоха около бебето е за майки, баби и бавачки.
Изследванията, проведени през последните няколко десетилетия, показват, че мъжът започва да се вкючва в отглеждането и възпитанието и то от рано.
Татко носи бебето в слинг. Снимка: Shutterstock
Мъжете се вкючват в процеса от самото начало - посещават лекари с бременната си съпруга, присъстват на ултразвуковото изследване. Някои присъстват и на самото раждане. Това им помага да създадат специална силна емоционална връзка с бебето, която се запазва за цял живот.
Бащата, който живее с децата си, всеки ден им отделя част от времето си. И е ясно, че той ще има по-силно въздействие от този, който отсъства през цялото време. Но и тези, чийто задължения ги държат далеч от дома, трябва да полагат аусилия и да намират начин да общуват с отрочетата си.
„Пишете, обаждайте се, поддържайте връзка и дори ако сте физически далече. Децата ще почувстват, че татко ги помни и се грижи за тях, обяснява Марси Карлсън, социолог от Университета на Уисконсин, в интервю за Fatherly. - Ако обстоятелствата не позволяват, поне осигурете финансова подкрепа на децата си. В бъдеще това все пак ще се отрази положително на връзката ви“.
Да си ангажиран и отговорен за възпитанието баща не означава просто да присъстваш.
„За децата по-важно е не количеството време, прекарано с татко, а неговото качество“, подчерта Карлсън.
Ключов фактор е емоционалната топлина в общуването. Защото той може физически да присъства, но да игнорира детето или или да му се кара непрекъснато, което не допринася с нищо за връзката им.
Баща и син играят шах. Снимка: Shutterstock
Мъжете често се питат защо трябва да си губят времето и енергията в общуване с бебето, което поне през следващите няколко години няма да помни нищо.
Но е важно оценят цялата ситуация.
Според изследвания присъствието на татко в ранна детска възраст носи много емоционални, социални и интелектуални ползи за бебето.
Бебета на един месец, които са били редовно обгрижвани от бащите си, имат по-високо ниво на интелигентност, когато станат на една година.
Подобни резултати са наблюдавани при недоносени, чиито татковци са участвали в грижите за тях от раждането им, както и при 9-месечни бебета, които редовно си играели с татковците си.
След първата година „ефектът на бащата“ става още по-изразен.
Изследванията показват, че рутинното участие на бащата в ежедневния живот на децата (хранене, игра, четене на книги) носи големи ползи.
Като се има предвид това, изглежда, че татковците имат уникални способности. Например, те са по-добри от майките, когато учат хлапето да плува. Може би, защото се страхуват по-малко, не проявяват прекомерна загриженост и защита, и не се плашат да поемат рискове.
Смята се, че синовете особено се нуждаят от бащи и изследванията го доказват. Момчетата, които растат без бащи, са по-склонни да изпитват проблеми в отношенията с други хора и за тях е по-трудно да създадат семейство.
Бащата играе ключова роля в развитието на социалните умения на синовете си.
Мащабно проучване, включващо почти девет хиляди души, потвърди, че смъртта на баща засяга повече синовете, отколкото дъщерите.
С други думи, децата наистина се нуждаят от своите татковци. И не само синове, но и дъщери, макар и по други причини.
За тийнейджърките е важно да имат топли отношения с баща си.
Резултатите от повечето проучвания показват, че преди пубертета „ефектът на бащата” е еднакъв както при момчетата, така и при момичетата. Онези от тях, които имат късмета баща им да участва в живота им, в много отношения превъзхождат връстниците си.
Когато обаче започнат тийнейджърските хормонални бури, бащите започват да играят важна роля в сексуалното поведение на децата.
Това явление е особено изразено при дъщерите в тийнейджърска възраст. Ако дъщерята и бащата имат отношения на доверие, тя е малко вероятно да започне сексуална активност рано, да влезе в безразборни връзки или да участва в незащитен секс.
„Когато става въпрос за дъщери тийнейджърки, опитайте се да намерите време да ги изслушате, да говорите за живота им, да разберете какво важно, се случва с тях. Това ще спаси момичетата от много опасности“, съветва експертът Даниел ДелПриоре.
По материали на fatherly.com, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари